KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Linoleumsnitt 15464464
nr 1546 4464
Per Olov Ultvedt
(1927-2006), Sverige
Linoleumsnitt, Signerad, numrerad 42/65, Myra, 27x33 cm, yttermått inklusive ram: 41x47 cm
Per Olov Ultvedt, svensk bildkonstnär född 1927, död 2006 .
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
måndag 5 juni 2023
kl 18:03:40
5/6 14:19:44
Per Olov Ultvedt
Läs mer om Per Olov Ultvedt
Myran
Arne Jacobsens Myran lanserades 1952. Är en skalstol av laminerat trä och stålrörsben.
Producerad av Fritz Hansen, Danmark.